Skóra wielu osób bywa ściągnięta, nadwrażliwa albo podrażniona. W takich wypadkach można podejrzewać, że doszło do uszkodzenia bariery hydrolipidowej. Powierzchnia naskórka bowiem pokryta jest płaszczem hydrolipidowym, który bywa nazywany również bariera hydrolipidową albo warstwą hydrolipidową. Jest on zbudowany w szczególności z ceramidów, cholesterolu oraz wolnych kwasów tłuszczowych. Jakie są skutki jego uszkodzenia?

Czym jest warstwa hydrolipidowa skóry?

odbudowa bariery hydrolipidowejUszkodzenie bariery hydrolipidowej skóry może w znaczący sposób pogorszyć kondycję skóry i mieć przykre konsekwencje. Naruszenie ciągłości bariery hydrolipidowej skóry może powodować wiele zaburzeń skórnych, jak na przykład suchość i ściągnięcie skóry, zaczerwienienie, pieczenie, uczucie swędzenia czy ziemisty kolor. Niezwykle ważna jest odbudowa bariery hydrolipidowej. W pierwszej kolejności warto się jednak zastanowić nad tym, dlaczego doszło do jej uszkodzenia. Do najczęstszych przyczyn można zaliczyć zbyt agresywną pielęgnację czy nieodpowiednią ochronę skóry przed działaniem warunków atmosferycznych. Stosując specjalny sposób pielęgnacji, możliwe jest jej odbudowanie. Warto więc sięgać po delikatne produkty fizjologiczne, które mają fizjologiczne pH. Dodatkowo warto sięgać po kosmetyki, które w sposób naturalny tworzą barierę hydrolipidową i potrafią wiązać wodę w warstwach rogowych naskórka. Chodzi o wolne kwasy tłuszczowe, woski czy ceramidy.

Aby zadbać o barierę hydrolipidową skóry warto również stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną i uzupełniać dietę o nienasycone kwasy tłuszczowe. W przypadku, kiedy nie jesteśmy w stanie samodzielnie ich dostarczyć do organizmu w odpowiedniej ilości, warto postawić na odpowiednią suplementację. Jeżeli doszło do uszkodzenia bariery hydrolipidowej, warto  zrezygnować z czynników drażniących, jak na przykład agresywne zabiegi, produkty z kwasami, ziarniste peelingi czy szczoteczki myjące.