Wiele osób decyduje się na kupno tureckich modeli koców, które będą używane w domu. Chęć kupna tego typu tradycyjnych towarów ma związek z ich długą historią i tradycja tworzenia wysokiej jakości koców, które są używane nie tylko w Turcji. Na kocach tego typu możemy ujrzeć wiele wzorów, które są nie tylko piękne, ale także bardzo charakterystyczne. Na ich powierzchni znajdziemy wiele pięknych wzorów.

Wzornictwo na kocach produkowanych w Turcji

tureckie koceJednym z najczęściej umieszczanych wzorów na tego typu kocach są tradycyjne pasy lub wstążki. Tureckie koce są ozdabiane w taki sposób, aby pasy przebiegały wzdłuż koca. Daje to bardzo ciekawy efekt wizualny, który jest charakterystyczny właśnie dla produktów tego typu, wywodzących się z krajów bliskiego wschodu. Wzory mogą przybierać także formę geometryczną. Na dywanach i kocach powstają zatem trójkąty, kwadraty, krzyże czy diamenty. Jednym z najważniejszych aspektów, który ma wpływ na powstawanie odpowiednich wzorów, jest tradycja turecka. Wzory etniczne są zatem tworzone w połączeniu z przekazywanymi z pokolenia na pokolenie umiejętnościami. Na kocach są zatem umieszczane wzory, które są nieodłącznie związane z wieloma regionami tureckimi. Jako że Turcją jest dużym krajem, możemy wybierać dla siebie koce, na których znajdziemy na przykład wzory, które są charakterystyczne dla północno-zachodniej części kraju (np. okolic Stambułu).

Innymi charakterystycznymi wzorami, które znajdują się na kocach tureckich, są grafiki, przedstawiające wiele roślin. Należą do nich między innymi gałęzie, kwiaty czy liście. Wiele osób wybiera dla siebie tego typu koce, gdyż pasują one do wystroju ich wnętrza. Widok rośliny na kocu uspokaja wiele osób, i sprawia, że z chęcią mogą one używać koca do w czasie drzemek i nocnego wypoczynku.