Rosnące zapotrzebowanie na media sprawia, że coraz więcej osób szuka alternatywnych sposobów ich pozyskania. Jest to spowodowane zarówno uwarunkowaniami rynkowymi, a więc wzrostem cen zakupu poszczególnych nośników energii, jak i również ekologią. Nowoczesne technologie pozwalają bowiem generować energię w sposób bardziej ekologiczny niż ich tradycyjne odpowiedniki. Dotyczy to zarówno wytwarzania ciepła, jak i również prądu.

Zalety stosowania fotowoltaiki

fotowoltaika w łochowieDo generowania energii cieplnej wykorzystywane obecnie są powszechnie pompy. Jeśli chodzi o energię elektryczną to najbardziej rozpowszechniona jest fotowoltaika w łochowie, na terenie którego panują dobre warunki do montażu takich konstrukcji. Warto wspomnieć, że cały system fotowoltaiczny składa się z kilku zasadniczych elementów. Można tutaj wymienić chociażby panele PV, okablowanie, falownik, czy zabezpieczenia różnego typu. Dodatkowo nowoczesne urządzenia umożliwiają także zbieranie danych w czasie rzeczywistym. Jeśli chodzi o domki jednorodzinne to moc instalacji nie przekracza raczej kilku kW. Inaczej jest w przypadku domków, które są wyposażone w tak zwane układy hybrydowe. Oznacza to, że do ich zasilania są używane co najmniej dwa źródła wytwórcze, przy czym zdecydowana większość obejmuje pompę ciepła oraz fotowoltaikę. Do napędzania pompy niezbędna jest energia elektryczna, którą wytwarzają panele.

Dzięki temu cały układ staje się jeszcze bardziej samowystarczalny oraz wydajny. Na wszystkie wyżej opisywane rozwiązania można obecnie uzyskać wsparcie finansowe w postaci dotacji, czy dofinansowania. Dostępne są także kredyty na warunkach preferencyjnych. Wszystko to sprawia, że PV rozwija się obecnie bardzo dynamicznie. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na montaż takich elementów na elewacji, czy dachu budynku, którego są właścicielem.