Powszechnie stosowana sól spożywcza nadaje potrawom smaku, a dodatkowo dostarcza wielu cennych składników mineralnych. Od lat sól kamienna ma zastosowanie w przemyśle spożywczym, ponieważ jest tania i ma właściwości konserwujące. Dodatkowo jest przydatna, w szczególności tym osobom, które ćwiczą. Ma także nietypowe zastosowania, nie tylko w zakresie doprawiania potraw. Jakie są najważniejsze właściwości tego rodzaju soli i jej rodzaje?

Korzystamy z właściwości soli spożywczej

sól spożywcza w hurcieMożna wyróżnić wiele odmian soli, w tym kamienną, morską, himalajską, jodowaną czy czarną. Są to rodzaje soli spożywczej, spośród których możemy wybrać najodpowiedniejszą do naszych potrzeb. Dobrym wyborem jest sól spożywcza w hurcie. Powszechnie joduje się sól, ponieważ w niektórych rejonach kraju dostarczenie jodu w wodzie albo w pożywieniu jest wręcz niemożliwe. Niejodowana sól natomiast sprawdza się w przypadku produkcji domowych przetworów. Jednocześnie warto odróżnić sól kamienną od morskiej. Kamienna powstała wtedy, gdy planetę w większości pokrywały morza. Dzięki procesowi ocieplenia klimatu oraz wyparowaniu wód, stopniowo ta sól krystalizowała się i powstały jej złoża. Technicznie więc, jest to sól morska, pozyskiwana z kamieni utworzonych na długo przed pojawieniem się ludzi na ziemi. Natomiast sól morska jest pozyskiwana ze słonych wód na bieżąco.

Standardowo wykorzystywana przez Polaków sól kuchenna, jest to sól oczyszczona oraz wzbogacona jodem, a także substancjami uniemożliwiającymi zbrylanie. Alternatywą są sole nieoczyszczone o większej zawartości składników mineralnych. Sól kłodawska nie jest oczyszczona, a w zależności od stężenia minerałów ma kolor od szarego, poprzez różowy, aż po niebieski. Natomiast sól himalajska ma piękny różowy lub szary kolor.