Głównym celem plandek na ciężarówkach jest ochrona przewożonych towarów przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi. Wybór materiału plandeki zależy od typu pojazdu, metody napinania i możliwości drukowania. Najpopularniejszym rodzajem plandeki są naczepy kurtynowe, które podlegają przepisom celnym.

Trwała i tania plandeka do naczepy 

niedrogie plandeki do naczepPlandeki na ciężarówki dzielą się na plandeki kurtynowe i kontenerowe. Zależy to od obszaru, który plandeka ma zakrywać i sposobu jej mocowania. Jeśli chodzi o mocowanie plandek do naczepy, stosuje się trzy rodzaje zapięć: zapięcia celne, zapięcia gumowe i zapięcia szwedzkie, które nie tylko zapewniają wytrzymałość plandeki, ale także chronią naczepę i znajdujące się w niej towary. Konwencjonalna plandeka jest czterostronna i posiada tylne drzwi. Solidne niedrogie plandeki do naczep dostępne są z regulowaną wysokością lub regulowanym przesuwanym dachem. Plandeki kurtynowe mają rolki ułatwiające załadunek i rozładunek. Plandeki te są mocowane do ramy przyczepy za pomocą klamer. Ściany boczne mogą być wzmocnione specjalnymi pasami zapobiegającymi spadaniu ładunku. Plandeka może być również dostosowana do różnych typów ciężarówek kontenerowych i wywrotek. Jest ona również wyposażona w przelotki, liny i, w niektórych przypadkach, chwytaki. Do tego zastosowania zwykle używa się cięższego PVC. Przy zakupie plandek samochodowych należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zastosowane materiały.

Plandeki do ciężarówek powinny wyróżniać się trwałością i starannym wykonaniem. Plandeki muszą być odporne na warunki atmosferyczne, takie jak wilgoć, zmiany temperatury i silne wiatry. Ponadto ważna jest także solidność wykonania i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Materiał nie może się rozciągać ani pękać.