Wykorzystywanie energii zmagazynowanych w gruncie do celów grzewczych lub chłodniczych jest niezwykle efektywne. Dziś jest także możliwe, a to wszystko za sprawą pomp gruntowych. Ich zastosowanie staje się coraz popularniejsze, szczególnie w budownictwie jednorodzinnym i małych przedsiębiorstwach. Przed zdecydowaniem się na ich zakup warto jednak poznać najważniejsze cechy i parametry tych urządzeń.

Wybór właściwej pompy gruntowej

pompa gruntowa łukówJedną z podstawowych cech pomp tego typu jest ich moc. Jest to ilość energii, którą urządzenie jest w stanie wyprodukować w ciągu godziny. Wybierając pompę gruntową, należy uwzględnić zapotrzebowanie na ciepło lub chłód w budynku oraz jego powierzchnię. Im większa moc pompy, tym większy obszar może być ogrzewany lub chłodzony. Kiedy nie wiemy, na jaką moc urządzenia się zdecydować, pomocni mogą okazać się pracownicy firmy oferujący sprzedaż. Jeśli interesuje nas rozwiązanie, jakim jest pompa gruntowa Łuków to miasto, w którym bez trudu odnajdziemy specjalistów, którzy pomogą w doborze odpowiedniej mocy urządzenia do naszych potrzeb. Kolejnym parametrem, który ma wpływ na wybór pompy gruntowej, jest jej wydajność. Oznacza ona ilość ciepła lub chłodu, które pompa jest w stanie dostarczyć do budynku w ciągu godziny. Warto zwrócić uwagę na to, że wydajność pompy może być różna w zależności od temperatury zewnętrznej. Im niższa temperatura, tym mniejsza wydajność pompy. Kolejnym istotnym parametrem pomp gruntowych jest ich głębokość osadzenia. Im głębiej zostaną osadzone, tym większą wydajność będą miały. Jednocześnie jednak zwiększa się również koszt ich instalacji.

Podsumowując, wybierając tego rodzaju pompę warto wziąć pod uwagę jej moc, wydajność, współczynnik COP, głębokość osadzenia oraz aspekty ekologiczne. Należy również zwrócić uwagę na koszty jej produkcji, instalacji i użytkowania. W ten sposób będzie można wybrać urządzenie, które będzie najlepiej odpowiadać potrzebom i możliwościom finansowym użytkownika.