Odzież górska jest często najbardziej trwałym, wytrzymałym, ale również i wygodnym rodzajem ubrania, i może być śmiało porównywana do odzieży roboczej pod kątem trwałości i solidnego wykonania. Szczególnie często chwalone są spodnie do wypraw górskich, wyraźnie wzorowane na spodniach wojskowych pod kątem kroju oraz materiału z którego są uszyte, a czasem nawet i posiadania kamuflażu.

Najwygodniejsze krótkie spodnie górskie

krótkie spodenki trekkingoweGórskie spodnie są także przystosowane do używania systemów wysokościowych i sprzętu wspinaczkowego, toteż nie należą wyłącznie do wygodnej odzieży do chodzenia po trudnym terenie. Podczas gdy znaczna większość entuzjastów wypadów w góry preferuje długie spodnie, najbardziej uniwersalne, sprawdzające się w każdych warunkach, niektórym miłośnikom wypadów w góry bardziej odpowiadają krótkie spodenki trekkingowe. Są one bardzo popularnym i rozpowszechnionym elementem stroju górskiego przede wszystkim wśród miłośników krótkich wypadów w góry i pokonywania głównie łatwych tras. Najczęściej te spodnie są również utrzymane w kroju wojskowym, uzupełnionym o elementy ułatwiające wspinaczkę czy chodzenie po ekstremalnym terenie, a od standardowych spodni górskich różnią się tylko długością nogawki. Kilka najbardziej egzotycznych wariantów odróżnia się od standardowego, najbardziej rozpowszechnionego kroju spodni, aczkolwiek są to wyjątki od reguły.

Typowe krótkie spodnie górskie posiadają dwie duże kieszenie, podobnie jak spodnie z długimi nogawkami, i cztery mniejsze, co w zupełności wystarcza do przenoszenia dużej ilości sprzętu, jeśli ktoś preferuje takowy mieć pod ręką. Są także nieprzemakalne, wodoodporne i ogniotrwałe, i doskonale znoszą trudne warunki w górach, tak samo dobrze jak ich długie odpowiedniki.