Motocyklowe szparunki to prawie obowiązkowa ozdoba na każdym profesjonalnym motocyklu, dlatego też niemal każdy zaawansowany motocyklista w końcu decyduje się tak właśnie przyozdobić motor. Szparunki mogą mieć najróżniejszą formę, od prostych akcentów, wyróżniających się na tle części motocykla, po bardzo imponujące, ozdobne wykończenie.

Wykonywanie ozdobnych szparunków na motocyklu

indywidualne szparunki motocykloweWielu motocyklistów preferuje sprawdzone, popularne wersje szparunków, które pojawiają się na wielu różnych motocyklach, i są używane bardzo często do ich ozdabiania. Inni, jednak, wolą indywidualne szparunki motocyklowe, wykonywane na specjalne zamówienie i dostosowane do motocykla na którym mają być założone, oraz do preferencji jego kierowcy. Są one bardzo odmienne, gdyż nie ma chyba takiego motocyklisty który zleciłby customowe wykonanie już stworzonej ozdoby, toteż na pokazach motocyklowych czy nawet na drogach można zobaczyć najróżniejsze maszyny, mające szparunki bardzo minimalistyczne, lub zdecydowanie rzucające się w oczy. Takie ozdoby zazwyczaj wykonują zakłady zajmujące się tuningiem i naprawą dowolnego rodzaju motocykli. Można w nich zamówić stworzenie praktycznie dowolnej ozdoby, gdyż w przypadku gdy warsztat nie może samodzielnie wykonać takowej, zawsze może skontaktować się z innym zakładem który wykonuje takowe, i zlecić stworzenie zamówienia zamiejscowo. Montaż szparunków zależy przede wszystkim od ich rodzaju.

Najpopularniejsze, naklejane szparunki mogą być zamocowane na motocyklu w kilka minut, aczkolwiek wykonanie ozdób malowanych czy grawerowanych zajmuje nieco czasu. Najbardziej imponujące, skomplikowane ozdoby nieraz mogą zająć i tydzień pracy, aczkolwiek takie ozdoby zazwyczaj bywają najbardziej zauważalne, i stają się wizytówką motocyklisty i jego maszyny.