Motoreduktor walcowy to układ napędowy składający się z przekładni walcowej i silnika elektrycznego. Przekładnie te posiadają uzębienie skośne oraz współosiowe (na tej samej linii prostej) wały silnika i wyjściowe, stąd potoczna nazwa: przekładnie skośne proste.

Walcowy motoreduktor prosty

motoreduktory walcowePrzekładnie stosowane w motoreduktorach pracują z wysoką sprawnością energetyczną pomimo wysokich momentów obrotowych dochodzących do 26 000 Nm. Urządzenie można myć i oferuje kilka opcji połączeń. Przekładnie i motoreduktory walcowe popularnych firm, jak na przykład NORD, oparte są na sprawdzonej koncepcji jednoczęściowej obudowy UNICASE wykonanej z żeliwa lub aluminium. Jego konstrukcja mechaniczna zapewnia wysoką gęstość mocy. Przekładnie produkowane są w trzech wersjach i wielu standardowych rozmiarach dla szerokiego zakresu zastosowań. Wszystkie aplikacje są różne. Dlatego popularne firmy produkcyjne oferują najczęściej trzy, sprawdzone rodzaje napędów (Unicase, NORDBLOC.1 i Standard) opartych na przekładniach śrubowych. Wszystkie wersje są dostępne z mocowaniem kołnierzowym lub mocowaniem na stopie/kołnierzu. Przekładnie walcowe UNICASE mają kompaktową konstrukcję z bardzo wytrzymałą żeliwną obudową. Szczególnie wydajny silnik zapewnia najwyższą możliwą wydajność nawet przy maksymalnym momencie obrotowym 26 000 Nm. W przypadku serii NORDBLOC.1 ogromnym plusem są gładkie powierzchnie, które są łatwe do czyszczenia. Ta cecha jest szczególnie ważna w zastosowaniach, w których higiena jest koniecznością, takich jak napędy maszyn w przemyśle spożywczym lub farmaceutycznym. Aluminiowa obudowa serii NORDBLOC.1 zapewnia naturalną ochronę przed korozją. W przeciwieństwie do tradycyjnych powłok malarskich nie łuszczy się. To duża zaleta w trudnych warunkach pracy.

Standardowe koła zębate walcowe oferują szeroki zakres zastosowań i sprawdzoną jakość. Motoreduktory tego typu, dostępne są w 6 wielkościach mechanicznych w wersjach 2- lub 3-stopniowych o momentach obrotowych od 50 do 700 Nm. Koła zębate walcowe wykonane są ze stali odpornej na zużycie i nawęglanej.