Od blisko dziesięciu lat herbata matcha zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem wśród zwolenników zdrowego stylu życia. Wiele osób decyduje się o uzupełnienie swojej codziennej diety o herbatę matcha, a także docenia płynące z tego korzyści. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, co to jest matcha, a także jakie jest jej działanie. Czy rzeczywiście warto wprowadzić ją do własnej diety?

Polecana zielona herbata matcha

zielona herbata matcha w proszkuChociaż matcha pochodzi z Chin to od ponad ośmiuset lat stanowi ważny element japońskiej kultury, z którą jest kojarzona. Uznaje się, że to właśnie Japończycy udoskonalili jej proces uprawy. Jest to nic innego jak sproszkowana zielona herbata, którą uprawia się w nieco inny sposób, aniżeli standardowo. Na około miesiąc przed zbiorami, krzewy herbaciane przeznaczone na matchę należy chronić przed dostępem promieni słonecznych. Proces ten umożliwia uzyskanie niepowtarzalnego składu. W porównaniu z tradycyjną zieloną herbatą, ta jest bogatsza w antyoksydanty. Zawiera też większą ilość kofeiny i L-teaniny. Dobrym wyborem jest zielona herbata matcha w proszku. Po uprzednim usunięciu łodygi i żyłki, herbata jest poddawana na drobny, jasnozielony proszek. Pijąc go spożywa się całe liście zielonej herbaty, dlatego właśnie można zauważyć różnicę w działaniu zarówno typowej zielonej herbaty, jak i proszku.

Forma proszku sprawia, że marcha dostarcza do organizmu wszelkie zawarte w nim składniki, takie jak aminokwasy, błonnik, witaminy, minerały oraz przeciwutleniacze. W badaniach zostało wykazane, że w przypadku herbaty parzonej tradycyjnie, tylko 20% tych substancji może być wchłoniętych przez organizm. Dzięki wyżej koncentracji antyoksydantów matcha ma zdecydowanie silniejszy wpływ na funkcjonowanie organizmu.